آموزش وردپرس
خانه > اخبار شهرستانی > اخبار میانه > بزک چرکین شهرمیانه / تحفه نامبارک کاندیدهای شورا

بزک چرکین شهرمیانه / تحفه نامبارک کاندیدهای شورا

 

تبلیغات شورای شهر شروع شده و یک به یک شعار نامزدها را از نظر می‌گذرانم. کلمات تکراری و پوپولیسم گونه با ژست های روشنفکرانه در پوسترهای کاغذی شان خودنمایی می کنند.

« روزبعد از انتخابات مدینه فاضله زیرپای شماست! سال بعد برترین متروپولیس از نظر زیبایی در دنیا خواهیم شد. زیباسازی شهر اولویت اول من است. از اعضای سابق بخاطر بی توجهی به سیمای ظاهری  شهر شکایت می کنم. تاسیس سازمان زیباسازی برای این شهر از واجبات است. چهره مخدوش شهر همه تقصیر شهردار است، عزلش می کنیم» .

 

از احداث تلکابین گرفته تا ساخت فرودگاه که چشمان هر بیینده را از حدقه در می آورد و گویا هنوز افرادی شعارهای نهاد شورا را با نمایندگی مجلس اشتباه گرفته اند. از سوی دیگر وعده های تکراری و چندین ساله که نامزدهای جدید هر دوره تکرار می کنند .

تبلیغات شروع شده و هریک از‌کاندیدها جهت جذب حداکثری آرا بر اساس قانون حق آن را دارند که از سوابق ، تحصیلات و وضعیت  خود به مردم بگویند. خارج از فضای درون ستادی تنها فضای مجاز و قانونی، نصب بنر و الصاق عکس به محل های از پیش تعیین شده توسط شهرداری می باشد که روزهای ابتدایی تبلیغات به صورت گسترده و کاملا قانونی نمایان است. اما چرخ به همین منوال نمی‌چرخد!

 باران کاغذ

با نزدیک شدن به روز رای گیری ، کاندیدها و هوادارشان با هجوم به شهر و فضای میدانی آن، به ستادهای انتخاباتی و محل های مجاز بسنده نکرده و  شهر و شهروندانش با پدیده ای چهارسال یکبار به نام باران کاغذ مواجه می شوند. روزها می‌گذرد و نفس  شهر بیشتر می گیرد. گویی تن دیوارها به لرزه افتاده و شب و روز ناله کنان برای خود فریاد رسی می خواهند.

تعدد کاندیدها به عدد۶۰ خبر از  تبلیغاتی گسترده بر طبق تجارب سنوات گذشته  می دهد. محاسبه سرانگشتی آمار تبلیغات کاغذی هرنامزد با فرض کمینه تنها ۲۰۰۰پوستر عددی قریب به ۱۲۰۰۰۰عدد را نشان می دهد.

تابلوهای خصوصی و عمومی، صندوقهای صدقه، باجه های تلفن ، درب و دیوار شخصی مردم و اماکن دولتی ، جداول‌کنار خیابانها و هرکجا که امکان اتصال سیمان و موادچسبنده را داشته باشد ، آماج پوسترهای این افراد می شوند. جدای از بی خیال شدن رعایت قانون و چهارچوب اخلاقی و تعهد به پیمان امضا شده قبل از آغاز انتخابات توسط کاندیدها بوسیله مجریان امر آنچه بیشتر باعث دلسوزی به حال  این شهر بی دفاع می شود، تخریب پوسترهای سایر کاندیدها می باشد. آنچه نمایان بود هواداران این اشخاص پس از پر کردن دیوارهای مردم و اماکن دولتی، پوسترها را بدون قانون و قاعده ای بر روی اقلام تبلیغاتی سایران چسبانده اند که دور از انصاف و شرف است.

آبادگران تخریب چی

تبلیغات میلیونی و اسراف کاغذ پس از چسباندن بر در و دیوار ، بر روی زمین  شناور شده و ولع گسترده برای حضور در شورای شهر را نشان می دهد. وای بر روزی که مدعیان آبادانی شهر خود قبل از ورود به شورا مخرب اموال عمومی شدند.

چرخش متفاوت در رفتار را زمانی شاهد پیمان نامه ای با امضا و اثرانگشت تمامی نامزدهایی هستیم که قبل از شروع انتخابات با امضای تعهد نامه قول دادند که برای رسیدن به کرسی شورای شهر از خود،  جز نامشان یادگاری نگذارند و شهر را میدان رقابت الصاق پوسترهای تبلیغاتی شان نکنند. حال  دم خروس  را باور کنیم یا قسم حضرت عباس؟

امروز انتخابات تمام شده و چهره ترکش خورده شهر مانده با آلبوم عکس نامزدها و شهروندانی که بجای احساس شور و نشاط حاکم بر فضای شهر با چهره هایی عبوس با دیدن پوسترها گویا زیرلب چیزی زمزمه می‌ کنند.

آیا تخریب اموال عمومی و شخصی مردم با صرف هزینه های گزاف برای حضور در شورا توسط نامزدها با دادن شعارهایی همچون خدمت،زیباسازی،مردم و دوباره مردم آنها همخوانی دارد؟ یک دور در شهر کافی است تا پوستر تبلیغاتی کاندیدها دوره قبل را در شهر دید که هنوز بعد از چندسال ماندگار است

الصاق ممنوع

جای تعجب  آنجا است که افراد در نطق های انتخاباتی خود از قانون سخن ها گفته و بر شعار زیباسازی شهر جزو برنامه هایشان تاکید کرده اند ، ولیکن امروز فرسنگ ها اختلاف با گفتار و عمل می بینیم.استناد به مطابق ماده ۶۹ قانون انتخابات ریاست جمهوری و ماده ۶۲ آیین‌نامه اجرایی انتخابات شوراهای اسلامی شهر مصوب ۸۴/۴/۱۶ هیئت وزیران «الصاق هرگونه آثار تبلیغاتی نامزدها بر علائم راهنمایی و رانندگی، تابلوی بیمارستان‌ها، مدارس و سایر موسسه‌های آموزشی و تابلوی منصوبه در معابر عمومی توسط بخش دولتی و وابسته به دولت و همچنین تاسیسات دولتی و صندوق‌های پست باجه‌های تلفن، پست‌های برق و تلفن و تابلوها و املاک بخش خصوصی» ممنوع و متخلفان تحت پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.امروز برطبق قانون فوق، نه تنها کسی برای تخلف خود بازخواست نشده، بلکه این چهره شهر و روحیه شهروندانش است که قربانی کاندیدها شده اند.

بافرض اشتیاق تازه نامزدها برای خدمت به مردم ، درصدی ناچیز به این عمل ناپسندشان تخفیف می دهیم. اما چرا آنهایی که خود نه تنها یک دوره ،بلکه دورها عضو شورای شهر بودند ، دست به این تخلف انتخاباتی و تخریب اموال مردم زدند؟ 

اگرچه  ائتلافهایی صورت گرفته میان کاندیدها در چند مورد باعث صرفه جویی در تبلیغات شد که پوسترهای آنان به ندرت در سطح شهر به چشم می خورد و خود قابل ستایش است.  ای کاش همانند حرکت یکی از کاندیداهای انتخابات شورا در شهر جوانرود  که نتوانست رای لازم را کسب کند و  با لباس رفتگری تبلیغات خود را از سطح شهر جمع کرد ، این اتفاق در میانه نیز روی می داد.

و اما…

و امید اینکه مسئولان شهر بهمراه تک تک کاندیدها سریعا نسبت به زدودن پوسترهای خود از سیمای شهر بر آیند و برخورد قانونی  قوی و سریع  با کاندیدهای متخلف و رد صلاحیت آنها در اولین روز تخلف به وضوح مشاهده می شد!!!

 

رامین مهاجری

Print Friendly, PDF & Email

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *