آموزش وردپرس
خانه > اخبار شهرستانی > اخبار میانه > فرماندار میانه: امور مالیاتی باید دست از سخت گیری برای تولیدکنندگان بردارد

فرماندار میانه: امور مالیاتی باید دست از سخت گیری برای تولیدکنندگان بردارد

فرماندار میانه: امور مالیاتی باید دست از سخت گیری برای تولیدکنندگان بردارد

SONY DSC
i

معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان میانه با اشاره به اینکه مشکلات اشتغال و تولید در شهرستان ناشی از عوامل متعددی است، موضوع مالیات را یکی از این مشکلات عنوان نموده، با اذعان بر وجود افت و خیزهای فراوان میان اداره امور مالیاتی شهرستان میانه و تولیدکنندگان شهرستان، گفت: طی جلسات متعددی که مشکلات واحدهای تولیدی در قالب کمیته تسهیل و رفع موانع تولید و سرمایه گذاری در شهرستان تشکیل شده است انتظارات خود را از اداره امور مالیاتی را مطرح کرده ام که همگی ناشی از بررسی میدانی کارشناسان شهرستان و تجربه مدت حضورم در میانه بوده است.
به گزارش فردا خبر، مهندس حمید شکری در جلسه ای با حضور مدیرکل امور مالیاتی استان آذربایجان شرقی با هدف بررسی مشکلات واحدهای تولیدی شهرستان در حوزه امور مالیات، خواستار اقناعی و مستند بودن رویه اخذ مالیات در شهرستان شده، با تاکید بر اینکه هدف از تشکیل جلسات این است که هم تولیدکننده و هم اداره امور مالیات بتوانند به تولید و درآمد قانونی خود برسند، افزود: عمده مشکل تولیدی های شهرستان در حوزه مالیات بوده بطوریکه این دیدگاه شایع شده که قانون خاصی به غیر از قوانین موجود سایر شهرستانها در میانه حاکم است و لازم است اداره امور مالیاتی با اقناع مودیان و واقعی نمودن مالیات بر درآمد، نسبت به اصلاح نگرش واحدها تلاش کند.
شکری با بیان اینکه شهرستان میانه دارای نقاط محروم بوده و قانون برای واحدهای تولیدی چنین مناطقی معافیت هایی را با هدف تقویت آنها درنظر گرفته است، ادامه داد: متاسفانه عدم ارائه آموزش ها و اطلاع رسانی های لازم از سوی اداره امور مالیاتی به مودیان و عدم آشنایی آنان در نحوه چگونگی استفاده از معافیت ها موجب شده تا آنها با انجام یک سری اشتباهات ساده نه تنها نتوانند از امتیازات و تسهیلات بهره مند شوند بلکه مشمول جرائمی شوند که انباشته شده و موجب از پای افتادن واحدهایشان شده است.
وی رأفت و انعطاف سیستم مالیاتی در چارچوب قانون نسبت به مودیان را برای ادامه کار لازم و ضروری خوانده، گفت: اصلاح رویه موضوع تشخیص علی الرأس توسط امور مالیاتی و صدور گواهی ارزش افزوده به تولیدی ها باید انجام پذیرد تا مشکلات و امور شهرستان پیچیده تر نشود.
معاون استاندار آذربایجان شرقی گفت: در تشخیص علی الرأس، صرفا ضرایب مالیاتی مدنظر قرار نگیرد و پیشنهاد می کنم اداره امور مالیاتی، دفاتر را پذیزفته و بر اساس آن مالیات وضع نموده و جرائم را بر اساس مدارک و مستنداتی که مغایر با دفاتر به دست آمده اعمال نماید تا بین طرفین بی اعتمادی به وجود نیاید.
فرماندار ویژه میانه ساماندهی اعضای هیئت حل اختلاف مطابق قانون، اعمال تخفیفات قانونی، مدارا با مودیان و استفاده از حداکثر ظرفیت سازمان را دیگر مواردی عنوان کرد که در ساختار امور مالیاتی شهرستان لازم الاجرا بوده ولی در شهرستان میانه این امر توسط اداره امور مالیاتی تحقق نیافته و انجام نمی پذیرد.
شکری از تعطیلی واحدهای تولیدی به عنوان یک اتفاق بد یاد کرده، تبعات آن برای شهرستان را سنگین توصیف نموده افزود: هدف از تشکیل چنین جلسات و بحث ها، رفع موانع و پیشگیری از تعطیلی کارخانه ها و تولیدی ها بوده و مصوبات جلسات نیز بر اساس توان واحدهاست و اگر رویه اداره امور مالیاتی اصلاح نشده و همان قوانین و مقررات اعمال شود، تشکیل چنین جلساتی بی فایده خواهد بود.
مدیرکل امور مالیاتی استان آذربایجان شرقی در این جلسه با بیان اینکه مودیان مالیاتی باید از تسهیلات و مشوق های قانونی بهره مند شوند، گفت: انتظار داریم مودیان از ما بخواهند تا برایشان مشوق های قانونی را اعمال کنیم درحالیکه در برخی مواقع شاهد قانون گریزی و فرار مالیاتی هستیم .
غلامرضا شریفی در این جلسه با بیان اینکه وظیفه سازمان، عدالت در اخذ مالیات است، افزود: نیت ما این است که در کنار تولید و فعالان اقتصادی باشیم و سازمان امور مالیاتی با درک وضع کنونی کشور، حمایت های زیادی را برای تولیدکنندگان مدنظر قرار داده و دولت تمام هم و غم خود را معطوف این موضوع نموده است.
وی با تاکید بر اینکه همه، حق استفاده از انعطاف های قانونی را دارند، افزود: انعطافات قانونی در چارچوب قانون است و مصوباتی که در جلسات شهرستان وضع می شود باید مطابق با چارچوب ها ومصوبات اخیر ستادتسهیل و رفع موانع تولید باشد.
شریفی ادامه داد: مشکلات واحدهای تولیدی قابل حل است ولی به تعامل و همکاری دو طرفه نیازمندیم و اگر قدمی از سوی مودی برداشته شود یقینا سازمان هم رضایتمندی وی را فراهم خواهد کرد و این رضایتمندی از آیتم های ارزیابی مامورین سازمان مالیات است ولی متاسفانه گاهاً برخی انتظارات فراتر از قانون است و کارمند مالیاتی، وظایف و اختیارات محدودی دارد و باید انتظارات در حد اجازه های قانون باشد.
مدیرکل امور مالیاتی با بیان اینکه اختیارات بخشودگی جرائم معوقه مالیاتی به سازمان های استانی واگذار شده است، گفت: هر مودی، اعم از تولیدی و خدماتی، می تواند با پرداخت بدهی معوقه خود تا روز ۳۱ شهریور از حداکثر بخشودگی جرائم برخوردار شود. وی افزود به اداره شهرستان جهت رسیدگی مجدد و اعمال حداکثر تخفیفات و رعایت حال تولید کنندگان تفویض اختیار می شود.
شریفی اخذ ۷۵ درصد از مالیات های استان را بر اساس رسیدگی به دفاتر مالیاتی عنوان کرده، از حذف اخذ مالیات از طریق تشخیص علی الراس بر اساس قانون جدید نظام مالیاتی کشور طی سه سال آتی خبر داده افزود: با حذف این روش از نظام مالیاتی کشور، کلیه اطلاعات از طریق اسناد سیستمی دریافت و مالیات محاسبه خواهد شد.
وی همچنین از آمادگی کامل سازمان مالیاتی برای آموزش های حوزه مالیاتی به اصناف میانه خبر داده افزود: هر تشکل صنفی می تواند با گردهم آوردن اعضا و درخواست آموزش های لازم، از آگاهی های لازم برخوردار شده و از روی نداشتن آگاهی کافی در صنف خود دچار ضرر نشود.
گفتنی است در این جلسه صاحبان تولیدی ها و نمایندگان اصناف شهرستان میانه، مشکلات، دیدگاهها و سوالات خود در حوزه امور مالیاتی ارائه دادند که شریفی، مدیرکل امور مالیاتی استان به پاسخگویی و ارائه توضیح پرداخت.

خبرنگار: رضا امامی

Print Friendly, PDF & Email

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *