آموزش وردپرس
خانه > مقالات و نوشته ها > شکست توطئه آمریکا با حرکت به موقع دانشجویان در تصرف لانه جاسوسی

شکست توطئه آمریکا با حرکت به موقع دانشجویان در تصرف لانه جاسوسی

شکست توطئه آمریکا با حرکت به موقع دانشجویان در تصرف لانه جاسوسی

1پایگاه خبری تحلیلی فرداخبر / انقلاب اسلامی ایران پس از پیروزی در ۲۲ بهمن ۵۷؛ با ارائه الگویی نوین برای اداره جامعه بشری بر اساس آموزه های اصیل وحیانی، در نظر و عمل مقابل نظام سلطه و استکبار جهانی قرار گرفت و این جریان نیز تاکنون از هیچ تلاشی برای سرکوب نهضت رو به گسترش اسلامی یا مهار توانمندیهای روز افزون جمهوری اسلامی فرو گذار نکرده است. و در این راستا از طرق مختلف مانند کودتا،‌ تجزیه طلبی، دخالت در امور داخلی، تهدید، تحریم و… در بسیاری موارد با صحنه گردانی غرب گرایان و خائنان در داخل اقدام نموده است. مصداق آن، رویکردی که دولت موقت در برخورد با مسائل سیاسی کشور در پیش گرفته بود، دقیقا از جنس به بازی گرفتن آرمان های ابن امت رزمنده و با هدف دور کردن امت از صحنه حضور در میدان های مبارزه بود. ضمن اینکه دولت موقت، همزمان به جریان های سیاسی که خط سازش و یک روند دلخواه آمریکا را به انقلاب ما تحمیل می کردند، رشد و پروبال می داد. به حول و قوه الهی و با تلاش ملت بیدار و به برکت بیداری و هوشیاری حضرت امام خمینی (ره) و با حرکت به موقعی که دانشجویان پیرو خط امام در سیزدهم آبان ماه ۱۳۵۸ در تصرف لانه جاسوسی آمریکا انجام دادند، این توطئه شکست خورد.
۱۳ آبان ماه، سالگرد سه رویداد مهم در تاریخ ایران است. تبعید حضرت امام خمینی (ره)‌ به تركیه در ۱۳ آبان ۱۳۴۳، كشتار دانش‌آموزان در ۱۳ آبان ۱۳۵۷ در دانشگاه تهران و تسخیر سفارت امریكا در ۱۳ آبان ۱۳۵۸، سه رویداد متفاوت بودند، ولی هر یك در شكل دادن به حركت انقلاب اسلامی نقش خاصی ایفا كردند. هویت هر سه رخداد، مبارزه با استكبار و عوامل آن است و به همین دلیل این روز «روز ملی مبارزه با استكبار» نامیده می‌شود.

تبعید حضرت امام خمینی (ره)

در ۱۳ آبان ۱۳۴۳ حضرت امام (ره)‌ توسط مأموران حكومت شاه بازداشت و پس از انتقال از قم به تهران، به تركیه تبعید شدند. این تبعید در پی اعتراض امام به سیاستهای حكومت پهلوی و از جمله تصویب لایحه كاپیتولاسیون به وقوع پیوست . حضرت امام ۹ روز پیش از تبعید، در مراسمی كه به مناسبت میلاد حضرت زهرا (س) در منزلشان برگزار شد، با ایراد نطقی جنایات و مفاسد كاپیتولاسیون را تشریح كردند. حضرت امام در سپیده دم ۱۳ آبان توسط یك گروه از مأموران ساواك به سرپرستی سرهنگ مولوی ـ رئیس ساواك تهران ـ بازداشت شدند و هنوز آفتاب از افق سرنزده بود كه با یك فروند هواپیمای نظامی از فرودگاه مهرآباد به تركیه تبعید شدند. اطلاعیه كوتاه ساواك كه از رادیو و تلویزیون و روزنامه‌ها انتشار یافت، چنین بود:
«طبق اطلاع دقیق و شواهد و دلائل كافی چون رویه آقای خمینی و تحریكات مشارالیه علیه منافع ملت و امنیت و استقلال و تمامیت ارضی كشور تشخیص داده شد، لذا در تاریخ ۱۳ آبان ۱۳۴۳ از ایران تبعید گردید.»
در پی تبعید حضرت امام خمینی (ره) علیرغم فضای خفقان، موجی از اعتراض‌ها به صورت تظاهرات در بازار تهران، تعطیلی طولانی دروس حوزه‌‌ها و ارسال طومارها و نامه‌ها به سازمانهای بین‌المللی و مراجع تقلید جلوه‌گر شد. آیت‌الله حاج مصطفی خمینی نیز در روز تبعید حضرت امام بازداشت و زندانی شد و پس از چندی در ۱۳ دی ۱۳۴۳ به تركیه نزد پدر تبعید گردید.
دوران تبعید حضرت امام به تركیه بسیار سخت و شكننده بود. امام حتی از پوشیدن لباس روحانیت منع شده بودند. محل اقامت اولیه امام هتل بلوار پالاس آنكارا بود. اما فردای آن روز برای مخفی‌ نگاهداشتن محل اقامت، امام را به محلی واقع در خیابان آتاترك منتقل كردند. چند روز بعد (۲۱ آبان ۱۳۴۳) برای منزوی‌تر ساختن ایشان و قطع هرگونه ارتباط، محل تبعید را به شهر بورسا واقع در ۴۶ كیلومتری غرب آنكارا انتقال دادند. در این مدت امكان هرگونه اقدام سیاسی از حضرت امام سلب شده و ایشان تحت مراقبت مستقیم مأمورین اعزامی ایران و نیروهای امنیتی تركیه قرار داشتند.
حضرت امام خمینی جمعاً ۱۱ ماه در تركیه به سر بردند، سپس ساواك با هماهنگی دولت تركیه ایشان را در ۱۳ مهر ۱۳۴۴ به عراق تبعید كردند. ایشان به مدت ۱۳ سال تحت نظارت مداوم با فشار رژیم بعثی عراق بودند. در بحبوحه انقلاب اسلامی، و در نتیجه افزایش اختناق رژیم بغداد، حضرت امام تصمیم به خروج از عراق و عزیمت به كویت گرفتند اما كویت تحت فشار شاه، از پذیرش امام و هیئت همراه امتناع ورزید در نتیجه حضرت امام خمینی در مهر ۱۳۵۷ راهی فرانسه شدند و در «نوفل لوشاتو» در حومه پاریس اقامت گزیدند. امام طی ۴ ماه اقامت خود در فرانسه انقلاب اسلامی را تا مراحل پیروزی هدایت كردند و سپس در ۱۲ بهمن ۱۳۵۷ به كشور بازگشتند. امام در طول هجرت ۱۴ ساله خود به روشنگری افكار عمومی ایران و جهان نسبت به ماهیت حكومت شاه پرداخته و زمینه انقلاب مردمی و سقوط رژیم پهلوی را فراهم ساختند. به همین دلیل نقطه شروع دوره هجرت یعنی ۱۳ آبان ۱۳۴۳ و همچنین نقطه پایان آن یعنی ۱۲ بهمن ۱۳۵۷ به عنوان «یوم‌الله» شناخته شده است.

كشتار دانش‌آموزان

سیزدهم آبان ۱۳۵۷ و در روزهای اوج‌گیری انقلاب اسلامی دهها نفر از دانش‌آموزان كه برای انجام تظاهرات در محوطه دانشگاه تهران تجمع كرده بودند، هدف تیراندازی مأموران حكومت قرار گرفته و به شهادت رسیدند. به دلیل بسته بودن درهای دانشگاه هیچ یك از دانش‌آموزان نتوانستند از برابر آتش گلوله‌‌های مأموران بگریزند و این امر تلفات آنان را افزایش داده بود. این جنایت توسط دولت شریف امامی صورت گرفت. حادثه ۱۳ آبان ۱۳۵۷ بعد از حادثه ۱۷ شهریور آن سال، دومین خونریزی عمده دولت شریف امامی بود؛ در حالی كه عمر سیاسی این دولت از ۷۰ روز تجاوز نمی‌كرد. ابعاد حادثه دانشگاه به حدی بود كه وقتی در برنامه اخبار شبانگاهی گزارش تیراندازی مستقیم سربازان به روی دانش‌آموزان در دانشگاه از شبكه سراسری تلویزیون پخش شد، وزیر علوم بلافاصله استعفا داد و فردای آن روز كابینه شریف امامی نیز سقوط كرد. از آن پس، روز ۱۳ آبان «روز دانش‌آموز» نامیده شد.

تسخیر «لانه جاسوسی»

سیزدهم آبان ۱۳۵۸ ساختمان سفارت امریكا در تهران توسط جمعی از دانشجویان معترض تصرف گردید. از زمان پیروزی انقلاب اسلامی ایران تا زمان تسخیر سفارت امریكا در تهران دیپلماتهای امریكایی مستقر در سفارتخانه‌ از هیچ تلاشی در جهت مقابله با نظام نوبنیاد جمهوری اسلامی ایران فروگذار نمی‌كردند. تماس با سركردگان گروههای ضد انقلاب ، ارتباط حمایتی با شبكه‌های كودتا و براندازی در داخل كشور و تأمین مالی گروهكهای تروریستی كه در غرب و جنوب ایران به انفجار در لوله‌های نفتی و یا ایجاد نا امنی و بی‌ثباتی در مناطق كردنشین مشغول بودند، از عملكردهای مأموران سیاسی فعال در ساختمان سفارت امریكا بود. این حقایق در اسناد لانه جاسوسی نیز آمده است. بعضی از مقامات بلند پایه دولت كارتر پس از شكست وی در انتخابات ۱۳۵۹ ش. در خاطرات خود، به نقش نامطلوب و مخرب دستگاه حكومتی امریكا علیه ایران كه از طریق سفارتخانه آن كشور در تهران هدایت می‌شد اقرار كردند. سفارت امریكا در تهران طی زمستان ۱۳۵۷ تا پائیز ۱۳۵۸ به مركز فرماندهی عملیات جاسوسی و خرابكاری علیه جمهوری اسلامی ایران تبدیل شده بود؛ نظامی كه عمر سیاسی آن به یك سال نمی‌رسید. با این حال سفارت امریكا زمانی توسط دانشجویان تسخیر شد كه امریكا خواست مشروع ملت ایران در استرداد شاه و اموال و دارایی‌های بلوكه شده ایران را نادیده گرفت و حتی امكاناتی وسیع در اختیار فراریان حكومت شاه گذاشت تا تشكیلات خود را علیه انقلاب سازماندهی و فعال كنند
تسخیر لانه جاسوسی امریكا در تهران از ابتدا با حمایت حضرت امام خمینی مواجه گردید. امام تصرف لانه جاسوسی توسط دانشجویان را «انقلاب دوم» لقب دادند و در سخنانی، از این اقدام حمایت كردند.
((شما می‌بینید كه الان مركز فساد ‌آمریكا را جوان ها رفته‌اند و گرفته‌اند و امریكائی ها را هم كه در آنجا بودند، گرفتند و آن لانه فساد را بدست آوردند و امریكا هیچ غلطی نمی‌تواند بكند و جوان ها مطمئن باشند كه امریكا هیچ غلطی نمی‌تواند بكند)).
قربان امینی – میانه

Print Friendly, PDF & Email

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *