آموزش وردپرس
خانه > مقالات و نوشته ها > نذری منحصر به فرد در میانه/ پخت یارما آشی در روز ملقب به طفل خردسال امام حسین(ع) / دستور پخت

نذری منحصر به فرد در میانه/ پخت یارما آشی در روز ملقب به طفل خردسال امام حسین(ع) / دستور پخت

744259

پایگاه خبری تحلیلی فرداخبر / عشق و ارادت به سید و سالار شهیدان حضرت امام حسین(ع)، منحصر به زمان، مکان، دین و مذهب خاصی نبوده و هر انسان آزاده ای به آن حضرت عشق می ورزد و هرکسی به گونه ای این علاقه را ابراز می کند.

در جای جای ایران اسلامی و مخصوصا در شهرستان میانه، مردم به پخت نذری و احسان برای امام حسین (ع) پرداخته و آن را بین مردم توزیع می کنند.

در این بین یکی از همشهریان میانه ای در ایام محرم، همزمان با روز ملقب به طفل شیرخواره امام حسین(ع)، حضرت علی اصغر(ع) با هدف اشاعه فرهنگ، آداب و رسوم این روز خاص، برای اولین بار نذری متفاوتی را پخته و پخش می کند که نام آن ” یارما آشی ” یا همان ” آش گندم خرد شده ” است که انتخاب این آش بخاطر مواد تشکیل دهنده اش که در ادامه بیان خواهد شد، تناسب خوبی با این ایام دارد.

مواد تشکیل دهنده این آش جهت پخت به اندازه دو دیگ بزرگ شامل ۳۵ کیلوگرم یارما یا همان گندم خرد شده، شیر طبیعی به میزان سه برابر میزان یارما برابر با ۱۰۵ کیلوگرم، آب به اندازه نصف دیگ و نمک به میزان کافی است که باید پس از تمیز نمودن و شستن یارما، آن را یک روز در آب ولرم خیس کرد و در روز پخت شیر از قبل جوشانده شده را به یارمایی که جوش آمده اضافه نمود و نمک را به آن اضافه کرد که در حدود نیم ساعت تا ۴۵ دقیقه آش پخته و آماده توزیع می شود.

همشهریان عزیز می توانند ساعت ۱۳-۱۴ امروز جمعه ۱۶ مهر، با مراجعه به خیابان خیام جنوبی، کوچه روبروی مسجد چراغ، بن بست گلستان وحدت، این آش نذری را دریافت نمایند.

Print Friendly, PDF & Email

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *